3 استراتژی برای بهبود عملکرد کارمندان نسل جدید

کارمندان نسل z
کار ترکیبی کارمندان
Leon
@myleon

پیشینه ای از نگرش های مدیریت کارمندان:

توجه و اولویت  بخشیدن به کارمندان از جمله موارد مهمی است که  از اواسط قرن بیستم و به خصوص پس از عبور از مکتب کلاسیک علم مدیریت (نظریات تیلور و رویکرد عقلایی) شکل جدیدی به خود گرفت. رویکرد های متفاوت به مدیریت کارمندان را می توان در نظریه X و Y که یکی از نگرش‌های معروف مدیریت در بخش منابع انسانی است جست و جو کرد این نظریه که توسط داگلاس مک گریگور در کتابی با عنوان «بعد انسانی سازمان» ارائه شده است؛ بر این موضوع دارد که مدیران باید توجه بیشتری به نیازهای اجتماعی و خودشکوفایی کارمندان در محیط کار داشته باشند.

نسل Z (متولیدن دیجیتال):

در قرن 21‌‌ و با تکامل تکنولوژی و پیوند هر چه بیشترانسان ها با آن،کارمندانی با نام نسلZ معرفی شدند؛کارمندان این نسل (متولدین دیجیتال) نامیده میشوند؛چراکه برای این نسل در ارتباط بودن از طریق چت تصویری دیگر موضوع عجیبی نیست و این افراد فناوری هایی را مورد استفاده قرار می دهند که برخی دیگر از گروه های قدیمی سازمان نیز مجبور به یادگیری آن ها شدند؛ البته که نباید از تاثیرات اپیدمی (کرونا) بر پیشرفت روند کاری سازمان ها بر پایه تکنولوژی غافل شد.

بهتر است برای شناخت این نسل بدانیم …….

 که بررسی های اخیر بیان کرده است؛ کارمندان این نسل علاقه مند به برگشت به دفاتر کار خود هستند. چراکه ایشان فرصت های زیادی را برای ارتقا شغلی در طول پاندمیک سراسری از دست داده اند و برای جبران این مافات اماده به برگشت به پشت میز های خود در سازمان هستند هر چند محققان دریافتند که این نسل همچنان علاقه ای به حضور روزانه و تمام وقت در محل کار به صورت دائم را ندارند.

مطالعات جدید گروه مکنزی و دیگر شرکت هایی که برامید آینده شغلی کارمندان متمرکز بوده اند؛ نشان داده است که کارمندان بین 18 تا 29 سال علاقه مند به مجموعه کارهای ترکیبی هستند.

کار ترکیبی یا ( hybrid work ):

منظور از کارترکیبی در لغت به معنای مجموعه فعالیت هایی است که کارمندان وظایف مربوط به شغل خود را از طریق کار در محیط های مختلف اعم از خود شرکت یا دورکاری (کاردرخانه و یا حتی مکان های) دیگر انجام می دهند.

به نظر شما چرا متولدین دیجیتال به کار ترکیبی علاقه دارند؟

1.اکتشاف

مطالعات نشان داده است که کارمندان جوان در این سن به دنبال اکتشاف می گردند چراکه آنان در تلاش هستند تا خود را بهتر شناخته و هویت شغلی و شخصیتی خود را ایجاد کنند. یوجین اوهو ، مدرس ارشد گروه رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی در مدرسه بازرگانی لاگوس ، نیجریه می گوید:( کار ترکیبی نمایشی معمولی از اکتشاف است.)

2.فضای فیزیکی

فضای فیزیکی محل کار برای کارمندان نسل Z  از اهمیت بسیار بالایی بر خوردار است ؛ با افزایش هزینه های املاک و عدم توانایی شرکت ها در مهیا نمودن مکانی مناسب برای فضای کار افراد، به چالشی بسی دشوار تبدیل شده است؛ که بالاجبار شمار زیادی از این شرکت های جدید و یا استارتاپی را در آپارتمان ها یا فضاهای مشترک تنگ و نامطئنی محبوس می کند که این امر موجب میشود تا کارمندان به زحمت بیفتند و ناگذیر از انتخاب میان خانه و محل کار ،  کار کردن در خانه خود را به شرکت ترجیح دهند.

هرچند این نکته را هم نباید فراموش کرد که بسیاری معتقدند که کار در منزل جزو مزیت های کارمندان ماهر و متخصصی می باشد که از سطح رفاه زندگی خوبی نیز برخوردارند.

3.تعادل میان کار و زندگی و تاثیرات کرونا:

فرصتی برای ایجاد تعادل مطلوب بین کار و زندگی مورد دیگری است که میتوانید بر علاقه کارمندان نسل z به (کار ترکیبی) اثر بگذارد.

تحقیقات نشان داده است که همه گیری کووید 19 تمام کارمندان را مجبور کرده که کمی از اولویت شغل خود در زندگی کم کنند ، که البته Hybrid work سعی کرده امکان تعادل بین کار و زندگی را در بالا ترین حد خود حفظ کند.

اگرچه ممکن است به نظر بیاید دلیل اصلی این تعادل گذراندن زمان بیشتر در خانه است، اما همه گیری در واقع طول مدت روز کاری را تقریباً یک ساعت کامل افزایش داده است و کارمندان را مجبور کرده تا در تمام ساعات خود در حال پاسخگویی به ایمیل و پیام ها باشند.

اما چه چیزی این نسل را به کار حضوری سوق می دهد؟

فضای کار حرفه ای و مراوده رو در رو با متخصصان سازمان عامل بسیار مهمی برای جلب توجه این نسل به حضور در شرکت به حساب می آید. مثلا حسی که یک کارآموز یا یک نیروی جوان سازمان با حضور فیزیکی خود در یک جلسه می تواند پیدا کند با نمونه دیجیتالی آن اصلا قابل قیاس نیست.

 اما آنچه مهتر است…

شخصیت اجتماعی می باشد که یک شغل به فرد می دهد.

 به عنوان مثال:

اگر به کسی که در خانه مشغول کار است زنگ بزنیم و بگوییم چه کار می کنی؟

احتمالا با پاسخ سرکار هستم. لطفا کارت بگو؟
و یا روی پروژه ای کار میکنم . تو چه طوری ؟ مواجه می شویم که جزئیات کمی را از کار خود به ما می دهد

اما اگر با همان فرد در سر کار او تماس بگیریم و همان نوع سوالات را از او بپرسیم.

احتمالا با پاسخ های متفاوتی مثل اینکه
(من الان در شرکت A  هستم و جلسه دارم ) یا حتی (من در حضور اقای B هستم  ) مواجه شویم.

بیان این پاسخ ها و صحبت پیرامون این گونه مسائل شخصیت اجتماعی را برای کارمندان ایجاد می کند که می تواند به مراتب مهم تر از بسیاری از عوامل دیگر برای به پای میز آوردن این نسل به شرکت ها باشد.

 در نهایت باید گفت که…

 علاقه کارگران جوان به کارهای ترکیبی نشان دهنده عمل گرایی آنهاست. این دست از کارمندان آنقدر باهوش هستند که ارزش هر دو مدل را درک کرده و در تلاش هستند تا از تئوری (همه یا هیچ) یا همان صفر و یک فاصله بگیرند.

سخن آخر:

احتمالا شما هم یکی از افراد نسل z یا همان متولدین دیجیتال باشید و یا دست کم با این افراد کار می کنید و کارمندانی را میشناسید که زاده این نسل باشند؛ پس شاید لازم است تا بر خودمان یادآوری کنیم که آینده در دستان این نسل شکل می گیرد همان طور که ما حال را از گذشتگانمان هدیه گرفتیم. پس چه بهتر که به جای دید مغرضانه، با آنان همراه شویم بهشان فرصت دهیم و سعی کنیم خلائها و ناپختگی هایشان را در جهت بهبود دنیایی بهتر شکل دهیم .

با ارسال نظرات خود مارا در ارتفا سطح کیفیت مقالات استاف بلاگ همراهی کنید.

منابع:

کتاب (بعد انسانی سازمان)

https://www.bbc.com/worklife/article/20210817-how-to-ask-your-boss-for-a-hybrid-working-set-up

برای ثبت نام در سایت ما به عنوان تامین کننده یا خرید محصولات به استاف مارکت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *