دورکاری سازمان و شرکت ها در سال 2021

دورکاری سازمانی

دورکاری سازمان و شرکت ها در قرن ۲۱ امری کاملا مشهود و جا افتاده است. در این مقاله سعی شده است تا از دیدگاه مدیران و کارمندان به موضوع دورکاری پرداخته شود. در پایان ارزیابی کلی در مورد دورکاری یا کار در محل می شود. لطفا تا پایان این سخن با ما همراه باشید.

بررسی دورکاری سازمان و شرکت ها در قرن ۲۱ با توجه به جامعه ی امروز کشور ایران

دورکاری، فرآیندی نوین در انجام مشاغل و ظایف در جامعه ی امروزی ماست. این مطلب بیشتر به مشاغلی اطلاق می شود، که کارفرمایان، کارمندان و کارکنان سازمانی انجام کار را به خارج از محل کار سوق می دهند. پیمانکاران و یا فریلنسرها برای انجام شغل سازمانی و شرکتی خود به منزل یا اماکن خصوصی مراجعه  می کنند.

در گذشته همواره کارها به صورت گروهی انجام می شد. این باور که انسان ها با همکاری یکدیگر می توانستند کارایی بیشتری داشته باشند، باعث شد تا همواره از دیرباز مشاغل در محل کار با مدیریت راهبردی مانند سازمان، اداره و یا شرکت ها بهتر انجام شود.

اما امروزه به واسطه ی تکنولوژی مهندسی نرم افزار و یا خدمات شبکه های اینترنتی انجام کارها خارج از محل کار انجام می شود. این پدیده ی همه گیر شده شاید خوشایند به نظر می رسد.

اما هنگامی که بیشتر بررسی می شود، نارضایتی گسترده ای را بین عموم دورکاران و کارفرمایان متوجه می شویم. در این نوشتار به موضوعات اجتماعی دورکاری پرداخته شده است.

منظور از شغل دورکاری سازمان و شرکت ها در قرن ۲۱ چیست ؟

به تمامی فعالیتهایی که افراد در طول روز برای دریافت پاداش و یا حقوق و مزایا جهت امرار معاش انجام می دهند، کار یا شغل گفته می شود. بعضی از کارها ممکن است، تا مدتها درآمدی نداشته باشد. مانند احداث معدن، برنامه نویسی، خلق اثر هنری، کشاورزی و تولید محصولات باغی …

استاف پلتفرم فروش آنلاین کالای سازمان و شرکت ها تسهیلاتی را برای ارایه محصولات، کالاها و مایحتاج سازمان و شرکت ها فراهم کرده است.  

تسهیلات دورکاری تامین کنندگان برای عرضه‌ی محصولات، شرکت ها

با توجه به کاهش نیروهای سازمانی، لازم است تا تهیه ی کالای ارزان تر نیز برای سازمان و شرکت ها فراهم گردد. بدین منظور تامین کنندگان می توانند با ثبت نام در سایت استاف مارکت به صورت عمده کالای خود را با کمترین هزینه به سازمان و شرکت ها ارسال کنند.

برخی دیگر نیز حقوق روزانه یا ساعتی و یا توافقی دارند. تعیین حقوق کاری وابسته به عوامل مختلفی است که یا توسط قانونگذار و یا بین کارفرما و پیمانکار یا کارمند توافق می شود.

در این بین امروزه ویژگی شغل دورکاری سازمان و شرکت ها نیز به ساختار کار، صنایع و مشاغل اضافه شده است. و چه بسا این ویژگی بسیار ارزشمند نیز باشد.

کارفرما یا سرمایه داران یا صاحبان کار شغل دورکاری سازمان و شرکت ها چه کسانی هستند؟

کارفرمایان یا صاحبان سرمایه افرادی هستند که کار را تعریف و تعیین می کنند. کارهای تعریف شده دارای ارزش می باشد. کارفرمایان اغلب به دنبال ارایه خدمات مطلوب یا تولید محصول نمونه به مشتریان خود هستند.

برای دستیابی به این هدف سعی می کنند از روش های مختلف کار خود را به پیش برند. یکی از راهکار ها استفاده از نیروهای داوطلب برای شغل دورکاری سازمان و شرکت ها است. شرکت ها و سازمان ها اغلب برای کاهش هزینه های خود از این روش استفاده می کنند.

پیمانکاران، کارکنان، کارمندان و فریلنسر برای دورکاری سازمان و شرکت ها چه کسانی هستند؟

پیمانکاران یا فریلنسر افرادی هستند که وظیفه ی انجام کار را با قرار معلوم به عهده می گیرند.

پیمانکار یا فریلنسر متعهد می شود که همواره تمامی موارد درخواستی کارفرما یا صاحبان کار و سرمایه را فراهم سازند.

فریلنسر ها اغلب دوس دارند تا دورکاری سازمان و شرکت ها را به عهده بگیرند. مگر اینکه نوع کاری متفاوت باشد، و لازم باشد که در محیط کاری حضور داشته باشند.

در برخی موارد که کار مداوم است، و مسئولیت بیشتری بر عهده ی صاحب کار است، کارفرما افرادی را بعنوان کارمند در مجموعه دعوت به همکاری می کند.

کارمندان موظف هستن برای حقوق از قبل تعیین شده کارهای محوله را به موقع تحویل دهند. معمولا حقوق کارمندان همیشه محفوظ است. خسارت بابت عدم اجرای کار دریافت نمی گردد.

 ممکن است یک کارمند شغل اش را از دست بدهد. کارمندان اغلب در محیط کاری باید باشند و از یک تا ۵ روز بسته به شرایط کاری می توانند اجازه دورکاری داشته باشند. 

محل و محیط دورکاری سازمان و شرکت ها چیست؟

محیط کار محلی است، که کارمندان و کارکنان در آنجا گرد هم می آیند تا فعالیتهای لازم برای پیشبرد اهداف را انجام دهند.

محیط کار اگرچه می تواند از یک مکان معین در منزل تا سالنهای سازمانی باشد. اما آنچه مهم است؛ کار یا فعالیتی به طور مداوم در آن مکان در حال انجام است.

محل کار استاندارهای خاص خودش را دارد و از محلی به محل دیگر می تواند متغیر باشد. برخی دارای ضوابط خاص کاری هستند.

انتخاب نوع پوشش، ساعت ورود و خروج، ساعت ناهار و استراحت همگی از مشخصات یک محیط کار محسوب می شود.بسته به سازمان یا شرکت محیط های کاری متفاوتی نیز وجود دارد. وجود مهد کودک، پارکینگ، محیط ورزشی و مکان های آموزشی در محل کار اغلب امتیاز محسوب می شود. چرا که آسایش بیشتری را برای کارکنان و کارمندان سازمان فراهم می سازد.

انواع دورکاری سازمان و شرکت ها چگونه مطرح شده اند؟

دورکاری به هر نوع کاری گفته می شود که در محل کار انجام نمی شود. دورکاری به دلایل مختلف می تواند خارج از محل کار باشد. اغلب کارکنان سازمان و شرکت ها از دورکاری استقبال می کنند. 

اما دورکاری همواره مطلوب همگان نیست. دورکاری امروزه انجام کار در منزل قلمداد می شود. در ابتدا آسایش منزل در کنار کار خوشایند است. ولی آنچه که آمار نشان می دهد، متاسفانه عملکرد بسیار ضعیفی از دورکاری در سازمان و شرکت ها گزارش می شود.

در دورکاری همکاری تیمی، روحیه ی همدلی وجود ندارد. شور و هیجان محل کار دیده نمی شود. ایجاد نظم و انظباط اغلب به دشواری ممکن است. 

اینکه هر محیط کاری متاثر از شرایط خاص می باشد، احتمال دورکاری نیز ممکن است تحت تاثیر محیط کار خود قرار بگیرد. 

بنابراین احتمال می رود که همچنان راندمان دورکاری از کار در محل پایین بوده و نارضایتی هایی را در به همراه داشته باشد. 

دورکاری سازمان و شرکت ها از چه زمانی رواج یافته است؟

دورکاری از زمانی که کارمندان توانستند بوسیله اینترنت محیط کار سنتی خود را مدیریت کنند رواج یافت. بدین ترتیب کارمندان و کارکنان شرکت ها و سازمان ها در خارج از محل کار خود مشغول فعالیت شدند.

 این مساله به کشورهای در حال توسعه نیز گسترش یافت. امروزه در کشور ایران نیز کارمندان بسیاری وجود دارند که تمایل به دورکاری دارند.

با توجه به عدم امنیت سلامت کارکنان در دو سال اخیر بدلیل شیوع بیماری همه گیری کرونا در جامعه وجود دارد، دورکاری در سازمان و شرکت ها نیز توسعه ی چشمگیری داشته است. تیم استاف نیز بستری را برای سازمان ها و شرکت های ایرانی فراهم نموده است تا خدمات و مناقصات خود را از بستر امن استاف سرویس انجام دهند.

دورکاری سازمان و شرکت های جوامع پیشرفته به جه صورت است؟

دورکاری سازمان و شرکت های جوامع پیشرفته نیز وجود دارد. آنچه که در کشورهای پیشرفته صنعتی بیش از هر چیز مهم است مدیریت صنعتی و مهندسی صنایع است. کارشناسان ارشد مشاغل به مدیریت دقیق پروژه می پردازند. نیازسنجی کار به دقت انجام می شود.

 مدیریت منابع انسانی و تخصیص وظایف توسط سیستم های جامع به صورت هوشمند و آنلاین بررسی می شود. کارکنان به طور منظم فعالیت های خود را گزارش می دهند و کارها با نظم بیشتری دنبال می شود.

نیروی انسانی مهارت کافی را آموزش دیده است. کارها با کیفیت خوبی انجام می شود. در بیشتر مواقع رضایت کارفرما تامین است. معمولا نارضایتی از دورکاری در سازمان و شرکت های جوامع پیشرفته مشهود نیست.

ارزیابی دورکاری سازمان و شرکت ها چیست؟

مزایا و معایب دورکاری همواره مساله است، که ذهن نیروی انسانی فعال جامعه را به خود اختصاص داده است. بنابر شرایط کرونایی کشور جهت تصمیم گیری بهتر انجام کار مزایا و معایب دورکاری عنوان می شود.

مزایای دورکاری سازمان نسبت به کار در محل

  1. آسایش و رفاه بیشتر کارمندان در محل کار اختصاصی خود 
  2. داشتن ساعات اختصاصی برای کار 
  3. در کنار خانواده رسیدگی بیشتر به کارهای شخصی
  4. عدم هزینه های تحمیلی ترافیک 

معایب دورکاری سازمان نسبت به کار در محل

  1. نبود فرهنگ سازمان یافته برای کار
  2. از بین رفتن آسایش و رفاه بیشتر کارمندان در محل کار اختصاصی خود
  3. تداخل کار و امور خانوادگی
  4. بی نظمی و انواع ضعف مدیریتی حین کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *